Je v tom pamäť nevinne?

Autor: Seniori v pohybe | 17.1.2019 o 9:56 | (upravené 17.1.2019 o 10:02) Karma článku: 1,49 | Prečítané:  474x

Niekedy si sami o sebe myslíme, že máme zlú pamäť. Ale nie vždy je to o pamäti. Sú aj iné dôvody, prečo si "nepamätáme" bežné veci. Nezáujem, sústredenie, naša vlastná pohodlnosť. Dôvodov môže byť viac.

Keď poviem niekomu, že som trénerom pamäti, väčšinou sa zasmeje a odpovie, že to by potreboval aj on. Ľudia si väčšinou nepamätajú kam odložili svoje mobily, hľadajú po byte kľúče, nepamätajú si viac ako 2-3 telefónne čísla, niekto si nepamätá ani to vlastné. Nepamätajú si kde zaparkovali auto v nákupnom centre, alebo odkiaľ poznajú toho človeka, čo na nich máva na ulici.

Toto sú vo všeobecnosti 3 najčastejšie oblasti, kde máme najväčšie problémy s našou pamäťou. Zabúdame bežné veci – telefóny, kľúče, okuliare, nepamätáme si tváre a mená a robí nám problém pamätať si čísla. Ako to teda vlastne je, potrebuje naša pamäť trochu tréningu alebo je v tom niečo iné?

Telefóny, kľúče, zamkol som?

Predstavte si situáciu, že prichádzate domov, odomknete dvere. Na čo myslíte v tom okamihu? Väčšinou je vaša pozornosť zameraná na to, čo bude nasledovať – ako rýchlo vyložiť nákup do chladničky, ako rýchlo navariť, ako skontrolovať deťom úlohy, ako sa zvaliť na gauč a aspoň na pár minút mať vyložené nohy a nič nerobiť. A v tomto duševnom rozpoložení zároveň automaticky robíme veci ako vyzutie topánok, zavesenie bundy alebo kabáta na vešiak, odloženie kľúčov, ktorými sme si práve odomkli, odkladáme tašky, mobil, hocičo ďalšie, čo máme práve v rukách a rútime sa za ďalšími povinnosťami alebo za vytúženým oddychom. A za niekoľko minút sa človek opäť zastaví a začne sa sám seba pýtať, kam som ten mobil položil? A  po tisíci krát nás napadne, že máme deravú pamäť.

Ale ak ste dávali pozor, v tomto prípade je v tom pamäť takmer nevinne. Ona si naozaj nemôže pamätať všetko a najmä nie to, na čo sa nemala šancu ani sústrediť. Kľúče, mobily, okuliare väčšinou odkladáme tak, že na nich ani nepozrieme a pamäť už na začiatku prichádza o dôležitú vizuálnu informáciu od ktorej by sa mohla odpichnúť. Najjednoduchším riešením je samozrejme dávať veci na jedno miesto, kde ich bezpečne vždy nájdeme. Ďalším možnosťou je robiť veci, ktoré máme zautomatizované našou nedominantnou rukou. V praxi ak ste pravák, napríklad skúste zamykať ľavou rukou. Zistíte, že sa budete musieť viac koncentrovať a keď sa pred domom budete sami seba znovu pýtať otázku – zamkol som? – ľahšie si spomeniete, na činnosť, ktorej ste venovali pred chvíľou pozornosť, ako na niečo, čo by ste inak urobili automaticky a bezmyšlienkovite.

Tváre a mená

Existuje kopec návodov ako si pamätať tváre a mená. Je ale dôležité si uvedomiť, že väčšina z nás chybu robí už na začiatku zoznamovania. Opäť si predstavte situáciu, že ste stretli nového človeka, podávate si navzájom ruku a predstavujete sa. Veľa ľudí povie svoje meno a priezvisko tak nezrozumiteľne, že ho ani nestíhate zaregistrovať a opäť veľa z nás sa hanbí spýtať sa ešte raz, aby si náhodou dotyčný nepomyslel, že sme nahluchlí, alebo, že sme ho nepočúvali. Niekedy sa príliš sústredíme, na to, ako sa chceme predstaviť my a zároveň rozmýšľame o čom by sme sa s ním chceli rozprávať. Na meno alebo priezvisko nedávame pozor. A tak si opäť pamäť nemá čo pamätať, lebo naše sústredenie bolo v okamihu predstavovania niekde úplne inde. Niekedy pamäti dokonca vnucujeme nápad, že pamätať si vôbec nie je potrebné. Keď si myslíme, že dotyčného človeka už viac nestretneme, našej pamäti vysielame signál, že nie je nutné si ho ukladať a naša pamäť na ktorú neustále útočia nové informácie to s radosťou urobí.

Telefónne čísla

A do tretice si predstavte, že chcete od niekoho telefónne číslo. Povie vám ho a vy sa ho snažíte zapamätať? Nie. Bežne poprosíte dotyčného, aby vás prezvonil, alebo vám nadiktoval číslo, ktoré si ukladáte spolu s menom rovno do mobilu. V tomto prípade sme informácie zverili externej pamäti. Opäť žiadna akcia pre našu pamäť, žiadna snaha niečo si zapamätať vlastnými silami.

Takže ako je to teda s tou našou pamäťou? Áno občas je v tom naozaj nevinne, ale to neznamená, že by sme ju nemali trénovať, rovnako ako koncentráciu, ktorá je pri pamätaní si kľúčová.

V rámci aktivít nášho občianskeho združenia Seniori v pohybe organizujeme aj prednášky a pravidelné tréningy pamäti. A v marci pre seniorov pripravujeme jedinečný, marcový víkend plný pohybu v Malých Karpatoch, ktorého bude trénovanie pamäti súčasťou. Viac o aktivitách aj na našom Facebooku - www.facebook.com/seniorivakcii

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Minúta po minúte: Kiná a divadlá sa otvoria aj v nedeľu, športoviská si musia počkať do budúcej stredy

Slováci budú môcť od stredy vycestovať do ôsmich krajín až na dva dni bez povinnej karantény po návrate.

Komentár Zuzany Kepplovej

Kto nie je s vami, nemusí byť v službách temných síl

Dohady o pozadí protestov "svalovcov" sú za čiarou vlády zmeny.

Urastení náckovia na roztrhanie

Súd dnes odsúdil vinníkov brutálnej bitky pred barom Mariatchi. Stalo sa tak v ich neprítomnosti.


Už ste čítali?